Fenerbahçe’nin Mali Durumu Nasıl

By Bahis Haberleri

Fenerbahçe spor kulübü mali durumu hakkında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Fenerbahçe de yapılan son kongre sonrası mali durum ortaya çıkmaktadır. Fakat Fenerbahçe’nin mali durumu nasıl sorusun yanıtı pek iç açıcı değildir. Bu durum hem kulüp hem taraftar bakımından üzücü bir duruma neden olmaktadır.

Kulüp Borçları

Fenerbahçe kulübü mali durumunun son hali, net 3.2 milyar borçla, sıkıntılı bir döneme adım atılarak geçiş yapılmıştır. Bu rakam mali bir sıkıntı olarak 621 milyon Euro’ya eşit bir borç olmaktadır. 1 yıl gibi kısa bir zaman da ödenmesi gereken borç 2.2 milyar TL olarak kulübe yansımaktadır. Geçen haziran ayın da 270 milyon Tl borç ödenmesi gerekirken sıkıntılı bir dönem olduğundan dolayı bu borç ödenememektedir. Fenerbahçe spor kulübü tüm spor dallarında mali bir zorluk yaşamaktadır.

Fenerbahçe’de Artış

Fenerbahçe futbol AŞ’nin son 4 ayda gelirlerin de yüzde 89 artış olduğu otaya çıkmaktadır. Oyuncu alım satım yapılarak 107 milyon lira kar elde edilerek kulüp kasasına katkı sağlamaktadır. Kulüpte geçen yıla göre brüt olarak karın 6 kat arttığı görülmektedir. Geçen yıl futbol aş geliri 35 milyon 59 bin iken, bu yılki artışla 178 milyon 650 bin tl olarak artmaktadır. Fenerbahçe futbol amatör takımlardan 55 milyon lira gelir elde etmektedirler.

Gelir Gider Tablosu

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantılarda 2016, 2017 ve 2018 yıllarında kulübün 1 milyar 184 milyon TL borcu olduğu açıklanmıştır. Bu borç zaman ilerledikçe çok fazla çoğalmaktadır. Ancak kulüp gelirleri de bulunmakta fakat zamanın da ödeme yapılmaması kulübü zor durumda bırakmaktadır. Döviz kurunun 1 kuruş artması kulübe olumsuz yansımaktadır. Bu mali krizi kulüp hem gelir elde ederek hem de borçları yapılandırarak geride bırakmaktadır. Kulüp her ne kadar güçlense de şu an tam orta düzeyde bulunmaktadır. Uzun vadeli borçların zararı da 1 milyar 841 milyon lira olmaktadır. Kulübün son beş yılda toplam zararı ise 1 milyar 725 milyon lira olarak tabloya yansımaktadır. Son dönemde kulüp ekstra olarak 62 milyon avro gelir sağlamış ve mali durumunu iyiye götürmüştür.


Yorum yapın